Rahvusraamatukogu otsustas tekkinud olukorras muuta ühepoolselt ja kiirkorras riiklike teema-aastate nimed. Eelmine, 2020. aasta nimetati tagasivaates digikultuuri teema-aastast ümber koroona-aastaks. Käesoleva aasta nimeks saab vaktsiiniaasta. Aasta 2022 on jätkuvalt raamatukogude teema-aasta.
„Tahame me või ei taha, kuid eelmise aasta domineeriv teema oli koroona ning digikultuuri võib näha haiguse leviku kontekstis pigem ääremärkusena. Seetõttu nimetame digikultuuri üritused tagantjärele ümber koroonakultuuri üritusteks ning vastvalminud digikultuuri raporti ümber koroonakultuuri raportiks – sest sisuliselt vahet pole,“ põhjendas valikut Rahvusraamatukogu juhtkonna liige. „Õnneks digikultuuriaasta logot tagasivaates muutma ei pea, sest tähelepanelikul vaatlemisel on selgelt tegu tõsise koroonaviirusega, mille väliskestalt turritavad välja ogavalgud, mille toel viirus meie rakkudesse liigub,“ märkis juhtkonna liige. Logo selgemaks kuvamiseks lisatakse selle alla punases kirjas Comic Sans fondiga kiri „Koroonaviirus 2020“.
Käesoleva aasta nimetab Rahvusraamatukogu ümber vaktsineerimisaastaks ning loodab sellele saada kiirkorras õnnistust ka riigiasutustelt. Vaktsineerimise teema-aasta logo aluseks on koroona-aasta logo, kuhu on sisse torgatud tugev nõel naeratava süstla otsas ning all on punases kirjas Comic Sans fondiga kiri „Vaktsiin 2021“.
Vaktsineerimiskultuuri teema-aasta tegevused algasid juba eelmise aasta lõpul ning puhtalt ürituste teadlikkuse tõstmisesse investeerib riik sadu tuhandeid eurosid. Viimaks vaktsiinikultuuri igasse Eesti kodusse, on sotsiaalministeerium ja Terviseamet käivitanud sotsiaalkampaania „Kohe julgem!“.
Teema-aasta vaimse juhina panustab Rahvusraamatukogu tegevustesse bänneriga oma esiukse kohal, uue teema-aasta logo välja töötamisega ning digitaalsete ja analoogteadmiste forsseeritud levitamisega.