Rahvusraamatukogu infonõustamine avab sadade andmebaaside uksed  | Eesti Rahvusraamatukogu

Rahvusraamatukogu infonõustamine avab sadade andmebaaside uksed 

23.03.2022

Eesti rahvusraamatukogu pani taas käiku tudengite abipaketi, kuhu kuuluvad tasuta ligipääs maailma suurimatele teadusandmebaasidele läbi rahvusraamatukogu otsinguportaali, personaalne infonõustamine ning infootsingu nipid. 

Kuna rahvusraamatukogu andmebaaside kasutamise statistika näitab, et suur osa ülikooli lõpetajatest ei tea, mismoodi on võimalik vähese vaevaga teadusallikate leidmine enda jaoks kiiremaks ja lihtsamaks saada, oli „tudengi abipaketi“ käiku laskmine hädavajalik otsus.  

„Rahvusraamatukogu otsinguportaal viib enam kui 400 andmebaasi. Portaal töötab nagu teadusinfo Google, kuid kuna kirjete maht on väga suur ning pidevalt kasvamas, siis võib orienteerumine miljardites kirjetes olla alguses aeganõudev,“ kõneles rahvusraamatukogu infonõustamise teenuse juht Ingrid Polis.  

„Meie infonõustajad tunnevad andmekogude spetsiifikat ja oskavad otsija aega kokku hoida.“ Polis selgitas, et rahvusraamatukogu infonõustamine on personaalne abi nii tudengitele kui kõigile inimestele, kes vajavad paremaid teadmisi erialase info leidmiseks, soovivad õppida kasutama erinevaid andmebaase või tahaksid rohkem teada raamatukogu teenustest.  

Infonõustamise eest tasu ei küsita ja kohtumine infonõustajaga võtab aega 1 tunni. Infonõustamisele saamiseks tuleb täita registreerimisvorm. Infonõustamisele saab tulla nii raamatukogusse kohapeale kui kasutada videovestlust. 

Abipaketist saab põhjalikuma ülevaate rahvusraamatukogu veebist.


Infonõustaja poole on pöördutud alljärgnevate küsimustega

1) Vajan abi teadusartiklite leidmisel uurimistöö jaoks. 

2) Olen kirjutamas magistritööd ja vajaksin juhendamist materjalide leidmisel. 

3) Soovin juhendamist uurimistööks vajalike teavikute ja info leidmisel. 

4) Soovin saada juhendamist, kuidas kasutada erinevaid andmebaase, et oskaks paremini leida infot referaadi ja ka lõputöö kirjutamiseks. 

5) Olen kokku panemas doktoritöö kava. Tegemist on haridusvaldkonna teemaga. 


Mida leiab otsinguportaalist?

Otsinguportaal otsib teadusandmebaasidest, digiarhiividest, mis koondavad infot alates õigusmaterjalidest ja eelretsentseeritud artiklitest kuni muusikakogude või videokataloogideni välja. Otsinguportaali saad sisselogida ID-kaardi või mobiil-IDga. 2021. aastal kasutati enim värskeid ajalehti ja ajakirju sisaldavat Pressreaderit, õigusinfobaasi HeinOnline'i ja universaalse sisuga EBSCOt.