Rahvusraamatukogu juhib autoriõiguse päeval tähelepanu digiühiskonna probleemidele | Eesti Rahvusraamatukogu

Rahvusraamatukogu juhib autoriõiguse päeval tähelepanu digiühiskonna probleemidele

23.04.2021

Teoste digiteerimisel ja kõigile kättesaadavaks tegemisel tuleb igapäevaselt lahendada potentsiaalselt autoriõigustega seotud küsimusi – näiteks kuidas anda avalikku kasutusse teoseid, mille autorit pole võimalik tabada? Autoriõiguse päeva puhul arutles Rahvusraamatukogu autoriõiguse juhtiv spetsialist Henrik Uustalo advokaat Peeter Mõtskülaga, kuidas lahendada digiühiskonnas autoriõigustega tõstatuvaid küsimusi. 

Uustalo sõnul puutub Rahvusraamatukogu igapäevaselt kokku keeruliste küsimustega, mis tekitavad autoriõiguste ja digimaailma ristumispunktis. “Meie eesmärk on muuta võimalikult palju teoseid ka digitaalselt kättesaadavalt – selleks tuleb teha teosele n-ö autoriõiguse audit. Kes omab õigusi, millised on tähtajad jne. Eraldi küsimus on orbteoste kättesaadavaks tegemine – need on näiteks raamatud, mille autorit pole lihtsalt võimalik tabada. Pikaajaline praktika ongi andnud meile hea kogemustepagasi, kuidas neid olukordi lahendada ja probleeme ennetada.” 

Rahvusraamatukogu YouTube’i kanalis leitavas arutelus räägivadki Uustalo ja Mõtsküla autoriõiguste probleemidest digiühiskonnas. Samuti sellest, milline on palju poleemikat tekitanud digiühiskonna direktiivi mõju sotsiaalmeedia sisule ja meemide tulevikule.  

Rahvusraamatukogu tegeleb igapäevaselt autoriõigusi puudutavate küsimustega, olles üks väheseid asutusi Eestis, mis tegeleb autoriõiguse tuvastamisega ning nõustab sel teemal ka kirjastajaid, teisi mäluasutusi jt. Hetkel osaleb Rahvusraamatukogu rahvusvahelises projektis EODOPEN, mille eesmärgiks on teha kättesaadavaks võimalikult palju 20. ja 21. sajandi selliseid väljaandeid, mis on müügivõrgust juba ammu kadunud, kuid samas mille vastu kasutaja huvi on olemas.  

Lisainfo ja küsimused: press@nlib.ee