Rahvusraamatukogus esitleti e-raamatut "I Riigikogu liikmed" | Eesti Rahvusraamatukogu

Rahvusraamatukogus esitleti e-raamatut "I Riigikogu liikmed"

24.04.2019

Parlamendiraamatukoguna tähistasime RIIGIKOGU 100. aastapäeva. Vaata pilte allpool! 

---
Rahvusraamatukogul on hea meel teatada, et Eesti parlamendi peaaegu sada aastat tagasi tegutsenud I koosseisust on valminud mahukas e-raamat "I Riigikogu liikmed".

Väljaande eesmärk on tutvustada Eesti ajalugu isikute kaudu, kes ligi sada aastat tagasi, murrangulisel ajal, juhtisid Eesti riiki. Riigikogu I koosseisu liikmeteks on kokku registreeritud 168 isikut. Mõned neist Riigikogus sisulist tööd ei teinud, seetõttu on  elulood jaotatud kahte ossa: Riigikogu töös pikemalt osalenud liikmed ning need, kes kohe tagasi astusid või tagandati.

Riigikogu liikmete nimed on püütud esitada kujul, nagu nad Riigikogu I koosseisu tegevusajal valdavalt kasutusel olid. Paljud nimed kirjutati mitmel kujul, tekstis on toodud eri nimekujud ja hilisemad nimemuutused, ka tuntumad pseudonüümid. Järgitud  on põhimõtet, et nimetused ja sünnikohad oleksid pigem ajastukohasel kujul.

Riigikogu esimene koosseis koosnes erinäolistest isiksustest, neist suurel osal on teeneid Eesti riigi rajamisel ja arendamisel. Nende elulugude põhjal on näha, kui laiapõhjaline oli Eestis ühiskondlik aktiivsus XX sajandi algul. Väljaande koostaja ei soovi  elulugudes kedagi eriliselt esile tõsta ega hukka mõista, vaid jäädvustada killukest ajalugu, mis seni tähelepanuta jäänud.

Erinevatel asjaoludel mõrvati või hukati 25 Riigikogu liiget (15% koosseisu liikmetest). Lisaks surid vangilaagris, asumisel või küüditatuna 36 (21%). 18 isikul (11%) õnnestus 1940. aastatel Eestist lahkuda (või ei naasnud Eestisse – Karl Ast). Pärast  1940. aastat represseeris Nõukogude okupatsioonivõim (arreteeriti, küüditati, hukati) vähemalt 64 Riigikogu I koosseisu liiget (38%).

Elulugudest nähtub, kui aktiivsed enamik Riigikogu liikmeist olid; väga paljud osalesid seltsi- ja ühistegevuses, tööd tehti mitmes valdkonnas (sageli samaaegselt), õppimas käidi Riias, Peterburis ja kaugemalgi, täiendati end mitmesugustel kursustel.  Elukestev õpe ei ole seega kindlasti uus leiutis.

100-liikmelise Riigikogu I koosseisu volitused kehtisid 20. detsembrist 1920 30. maini 1923.

Täiendavaid eluloolisi andmeid võib saata e-postile: yktsaal@nlib.ee.

Sotsioloogia

  • ühiskonnateaduste üldkäsitlused; 

  • nüüdisaegse sotsioloogilise teooria koolkonnad ja uusimad sotsioloogilised uurimismeetodid; 

  • riikide võrdlevad käsitlused; 

  • sotsiaalse arengu ja sotsiaalsete protsesside erikäsitlused.

---
1918 loodud Riigiraamatukogust on tänaseks välja kasvanud Eesti Rahvusraamatukogu, kuid endiselt täidame ka parlamendiraamatukogu ülesannet, tagades Riigikogu ja teiste põhiseaduslike institutsioonide infoteeninduse.
Parlamenditeenindust koordineerib raamatukogus sotsiaalia ja parlamendiraamatukogu.

www.parlafon.wordpress.com
www.facebook.com/parlamendiraamatukogu