Sinijärv: jätku lugemis(t)ele! | Eesti Rahvusraamatukogu

Sinijärv: jätku lugemis(t)ele!

10.12.2020

Erki Russow „Lood ja leiud Tallinna algusest“

Ütlen kirumiskriitika kohe alguses ära, et seejärel kiitmisele pöörduda: raamat on imelise pildimaterjaliga, aga isegi minu silma jaoks natuke liiga kirbukirjas. Õnneks on mul luup muudkui kaelas ja seepärast sain ta kenasti loetud. Järeldus: end vähegi tallinlasena tundvale inimesele kohustuslik kirjandus. End vähegi ajaloohuviliseks arvajale samuti. Teistele soovitatav.

Ei ole lihtne kirjutada Tallinna väga varasest ajaloost, just sellest ajast, mille kohta pole eriti midagi kirja pandud ning ka arheoloogilist materjali tuleb linna pealt (õigemini alt) kokku noppida jupphaaval. Potikild siit, teine sealt, müürikivi siit, käsikivi sealt. Ja lõplikku tõde pole tänini keegi paika suutnud panna. Ei pane ka Russow. Ta annab nii palju vähegi kindlat teavet, kui olemas on, hulle teooriaid mainib, ent ei arenda. Muid ajastuid kasutab tarvilike tugedena, ometi mitte liialdades. Lõigutab loo lühidateks hästiillustreeritud peatükkideks ja muudab seega loetavaks ka abstraktsele „laiale lugejaskonnale“. Tulemus tuleb ja tulemuseks on tõelähedane üldpilt Tallinna eelloost ja kujunemisest, kusjuures tõelähedus on siinkohal kiidusõna, kuna tõde on ajaloos kõige raskemini leitav asi ning kõik need kergemini leitavad on siin ilusasti olemas ja üles tähendet.

Heas mõttes populaarteaduslik teos ja niimoodi kirjutet, et minul läks kuus tundi nagu lennates, et kaanest kaaneni läbida, unustades söökigi võtta. Kusjuures ma pole ju mingi arheoloogiamaniakk.

Ilmumisaasta: 2020
Lehekülgi: 262
Kirjastus: Printon
ESTER: https://www.ester.ee/record=b5367245*est  

Raul Sulbi „Terra Fantastica kartograafid. Kirjandusloolisi artikleid ja kriitikat 1995 – 2020“

Nüüd ühest teisest raamatust, mida võib samuti ajalooraamatuks pidada ning eks olegi ta ajalooharidusega Raul Sulbi veerand sajandi tööde ühe osa kokkuvõte. Esiteks meeldib mulle väga, et pealkirjas ja alapealkirjas pole vähimatki viidet ulmele. Küll aga kirjandusele. Ammu on aeg aru saada, et ulme ei ole mingi eraldiseisev imelik poolmuinasjutustamine, vaid elus ja täisväärtuslik kirjanduse osa. Teiseks meeldib mulle, et raamatul on eessõna ja kolmandaks raamat ise. Ent esmalt tsiteerin autorit ennast eessõna lõpust: „…põnev ning vaheldusrikas tekstikogu neile, kes armastavad kirjandust ja lugusid kirjandusest ning kirjanikest või ülevaateid sellest, kuidas mõni kirjandusvool on tekkinud ja arenenud.“ Ausalt öeldes ütleb autor seda küll oma loodetavasti lähiaastatel ilmuva teise köite kohta, ent pädeb see esimesegi puhul.

Kartograaf on Raul Sulbi esmalt ise. Ta on võtnud määratu ülesande kaardistada eesti lugeja jaoks terve maailma ulmekirjanduse maailmastik aegade algusest tänase päevani. Usutavasti võtab tal tööga lõpule jõudmine veel veerand sajandit ja siis veel ja veel, sest kirjutatakse ju juurde. Sulbi raamat on natuke nagu tänapäevased dokumentaalfilmid – olulisi asju korratakse kohati samas sõnastuses mitmeid kordi üle. Ja see näib olevat teadlik repetitio, mitte toimetamatuse vili. Panoraamne pilt lisaks. Muus osas on raamat suvalisest teledokist mitme pea jagu üle.

Ta on kirjutet põneva ajalooraamatu viisil, ehkki seisab koos pika aja vältel loodud lõigustikust. Mitteulmesõber saab seda lugeda sama suure, kuigi teistmoodi huviga kui asjatundja. Tuleb tunnistada, et kaleidoskoop hulludest mõttetest, looduist sajandite (ja muidugi eriti viimase poolteistsaja aasta sees) paelub juba puhtalt esitlusviisi poolest. Kes teavet ammutamas, leiab. Kes nautlemas ja lugu ihkamas, näeb, kuidas sadadest lugudest kujuneb uus ja suurem, mis vägevam kui välimine.

Kui hulk jooke kokku kallata, on enamasti tulemuseks solk. Siinkohal näeme, et teadlikult kõike serveerides kujuneb lugeja ette fantaasiarohke rootsilaud, millelt noppides jätkub särasilmset uurimist ja puhast headmeelt kirjanduse kirjususest ja möödunud aegade tolmuvabast võlust päris-päris kauaks. Tark teos, mida pööripäeva ümbruses lugeda, vaadeldes taevast, tähti ja iseoma inimhinge sõbralikke sügavusi.

Ilmumisaasta: 2020
Lehekülgi: 447
Kirjastus: Greif
ESTER: https://www.ester.ee/record=b5379545*est