Tähistame Leedu 100. aastapäeva näitusega Kaunase modernsest arhitektuurist | Eesti Rahvusraamatukogu

Tähistame Leedu 100. aastapäeva näitusega Kaunase modernsest arhitektuurist

21.05.2018

Neljapäevast, 24. maist on Rahvusraamatukogu 6. korruse näitusesaalis avatud arhitektuuriteemaline rändnäitus „Optimismi arhitektuur: Kaunase fenomen 1918–1940”, mis on pühendatud Leedu Vabariigi moodustamise 100. aastapäevale.

Näitus avab meile uues võtmes modernistliku Kaunase, kus väljendub selle linna unikaalne fenomen – kujunemine üksnes aastakümne jooksul (1930–1940) provintsilinnast modernseks, 10 000 uusehitisega Euroopa suurlinnaks, mis tol ajal alles ootas avastamist. 2015. a. andis Euroopa Komisjon 1919–1940 perioodi Kaunasele Euroopa kultuuripärandi märgise.

Kaunase modernne arhitektuur peegeldab seda poliitilist, sotsiaalset, majanduslikku ja kultuurilist optimismi, mis oli iseloomulik Euroopa uute riikide pealinnadele. Kui Kaunasest sai 1919. aastal ootamatult Leedu Vabariigi ajutine pealinn, oli linna transformatsioon lausa imekspandav. Kaunas muutis radikaalselt oma identiteeti: temast sai vähem kui 20 aastaga modernne ja elegantne euroopalik pealinn. Ekspositsioon räägib pidevalt ärkavatest ja kustuvatest lootustest, loomingulistest pingutustest ja võluvast viljakast optimismist, ideede ja kujundite migratsioonist, lokaalsusest ja ühisusest, kunstist ja vabadusest, sõjast ja rõhumisest, mineviku kujundite ja ideede muutumisest ning nende suhtest tänapäevaga.

Näituse organiseerija on Leedu UNESCO komisjon, rahastaja Leedu Vabariigi Kultuuriministeerium, strateegiline partner Leedu Vabariigi Välisministeerium ja partner Kaunas 2022 Euroopa kultuuripealinn. Näituse kuraatorid on Marija Drėmaitė, Giedrė Jankevičiūtė ja Vaidas Petrulis. Kujunduse autorid Ieva Cicėnaitė, Matas Šiupšinskas ja Linas Gliaudeis.

Näitus jääb avatuks 16. juunini.

 

Lisainfo:

Virge Loo, RRi näituste osakonna projektijuht, Virge.Loo@nlib.ee, 630 7148

Kerti Kulper, RRi kommunikatsioonispetsialist, Kerti.Kulper@nlib.ee, 630 7254

Marija Drėmaitė, näituse kuraator, marija.dremaite@gmail.com