Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Restaureemimiskeskus

Kogude osakonna ülesandeks on teavikute säilituspoliitika väljatöötamine Rahvusraamatukogus.
Osakonnas  tegeletakse  konserveerimise, köidete ennistamise, köitmise, skaneerimise, säilitusalaste uuringute, erialaste konsultatsioonide andmisega.
Osakonna kompetentsi kuulub  hoidlate kliima ja kogude seisundi analüüs ning säilitusalased arendustööd (loe täpsemalt THULE, Eesti trükise Punane Raamat)

Osakonna põhilised tegevusalad:

  • ennetav säilitamine
  • köitmine ning köidete ennistamine
  • konserveerimine

Ennetav säilitamine koosneb järgmistest tegevustest: sobiva kliima tagamine ja kontroll hoidlates,  hooldustööd – teavikute ja riiulite puhastamine, teavikute pisiparandus, desinfitseerimine ja karbistamine. Järjepidev töö toimub säilitustingimuste ja kogude seisundi analüüsiga.

Köitmine ning köidete ennistamine
Köidetakse raamatuid, ajakirju,  nahk ja poolnahkköiteid. Valmistatakse raamatukogu  laenutuses kasutusel olevad tarbeköiteid - kiletatud raamatuköiteid, kammköiteid, diplomköiteid
Köitekunstnikud  loovad köitekunstiteoseid  ning valmistavad  unikaalseid autoriköiteid.
Köitekonservaatorid taastavad  vanu  trükiseid ja ajaloolisi raamatuköiteid.

Konserveerimine
Põhiosa konserveerimistöid tehakse Rahvusraamatukogu arhiivkogu ja haruldaste raamatute osakonnale. Konserveerimise prioriteediks on rahvusteavik, kuna Rahvusraamatukogu ülesandeks on koguda ja säilitada oma maad ja rahvast puudutavat ainestut.
Konserveeritakse raamatuid, mitmesugustest materjalidest (paber, tekstiil, nahk jne.) köiteid, maakaarte, plakateid, graafikat, dokumente, must-valgeid fotosid jmt.
Toimub konserveerimisalase metoodika ning tehnoloogia  väljatöötamine ja dokumenteerimissüsteemi  arendus. Olulisel kohal osakonnas on säilitamisalane arendus- ja metoodiline töö.
Vaata lisaks Hävingult tagasi võidetud kaardid Rahvusraamatukogu kaardikogust 


 digitaalarhiiv digar