Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

XXI hooaeg 2011/2012

 

18. IX 2011

Kontsert Eesti Vabaõhumuuseumis leivapäeval, osalemine leiva õnnistamise talitusel Sutlepa kabelis.

 

29. X 2011

Kontsert Paikuse vallamajas koos meeskooriga Sakala.

 

18. XI 2011

Meenutusteõhtu naiskoori laulja Ave kodus – Rahvusraamatukogu naiskoori esimesed viis hooaega.

 

25. XI 2011

Esinemine Tallinna Ülikoolis rahvusvahelise konverentsi „Keha ja Ruum. Keha ruumid“ külalistele.

 

18. XII 2011

Osalemine ja kontsert Tallinna Peeteli kirikus neljanda advendi jumalateenistusel.

 

22. XII 2011

Jõulukontsert Rahvusraamatukogus endistele ja praegustele töötajatele.

 

18. II 2012

Osalemine Naislaulu Seltsi korraldatud Eesti Vabariigi 94. aastapäeva kontserdil Niguliste kirikus.

 

23. II 2012

Esinemine Eesti Vabariigi 94. aastapäeva puhul Rahvusraamatukogus.

 

12. III 2012

Osalemine Naislaulu Seltsi võistulaulmisel Tallinna Ülikooli aulas.

 

14. III 2012

Esinemine Rahvusraamatukogus emakeelepäeval.

 

3. V 2012

Esinemine naiskoori auliikme Maie Valmi 70. sünnipäeva tähistamisel.

 

11. V 2012

Esinemine Rahvusraamatukogus emadepäeva kontserdil koos Rahvusraamatukogu töötajate lastega.

 

19. V 2012

Kontsert Haapsalu kultuurikeskuses koos Saaremaa Ühendatud Meeskooriga.

 

21. V 2012

Naiskoori puu, punaseõielise kastani istutamne Tallinna Tuvi parki ja koori 21. sünnipäeva tähistamine.

 

3. VI 2012

Naiskoori laulja Pirjo korraldatud perepäev matkaga Kõrvemaal Paukjärve ümbruses.

 

17. VI 2012

 Osalemine vaimulikul laulupäeval Suure-Jaanis.

 

14.-19. VIII 2012

Kontserdireis Göteborgi kultuurifestivalile.

16. VIII. Kontsert Göteborgi ülikooli muusika- ja draamaakadeemias, Rootsi tuntud kooridirigendi ja organisti Gösta Ohlini nimelises saalis.

17. VIII. Kontsert Göteborgi Christine kirikus koos Göteborgi Eesti Sergakooriga.

 

 


 

 

  

18. septembril toimus Eesti Vabaõhumuuseumis suur leivapäev, mis tutvustas leiva saamise lugu rehepeksust leiva küpsetamiseni. RRi naiskoor laulis Sutlepa kabelis leiva õnnistamise talitusel, kus tänupalvuse leivale pidas õpetaja Toomas Paul, kes on meie koori kauaaegne sõber. Toomas Paul juhatas sisse ka Sutlepa kabeli juures toimunud kontserdi. Laulude vahel kõlasid koori liikmete esituses leivateemalised luuletused.

 

Teet Malsroosi fotod

 

 

 

Rahvusraamatukogu naiskoori ja Sakala meeskoori ühiskontsert Paikusel.
Laupäeval, 29. oktoobril tegi RRi naiskoor väljasõidu Paikusele. Enne kohalejõudmist põikasime Torist läbi. Käisime kuulsas Eesti sõjameeste mälestuskirikus ja vaatasime Tori kalmistul kirjanik Andres Saali mälestussammast.Õhtul andsime Paikuse vallamajas koos Sakala meeskooriga ühiskontserdi, kavas oli eesti koorimuusika. Sakala dirigendid olid Mareks Lobe ja LiisiToomsalu, RRi naiskoori dirigendid Anneli Surva ja Kristi Jagodin.

 

Oleme Sakala meeskooriga juba 17 aastat sõprust pidanud. See aeg on pakkunud ühist laulurõõmu ja lustlikke koosviibimisi. Ka seekord oli pärast kontserti Paikuse koolimajas tantsupidu, millega saatsime ära suveaja.

Tori kirik ja Mati Karmini loodud ratsamonument “Püha Jüri võitlus lohega”

Triin Tomminga foto

 

Ühislaulna kõlas Peep Sarapiku “Rukkivihud rehe all” (sõnad Juhan Liiv).

Maie Väli foto

 

Rahvusraamatukogu naiskoori laulupuu

 

21. mail pani RRi naiskoor oma 21. sünnipäeval Tuvi parki kasvama punase hobukastani.
Kaunis idee istutada naiskoorile oma laulupuu pärineb koori asutajalt ja audirigendilt Viktoria Jagomäelt. Sobivat kohta otsides jäime pidama Rahvusraamatukogu taga asuva Tuvi pargi juurde ja saimegi Tallinnalt istutusloa. Tallinna Kesklinna Valitsuse haljastuse peaspetsialist Mart Mets oli meile nõu ja jõuga abiks koos linnaaedniku
Liilit Linrosiga.

Paigutasime puu juurde mälestusplaadi Rahvusraamatukogu logo ning naiskoori ja puu nimega.

Punane hobukastan on üks erilisemaid puid, mis meie talvedes vastu peab. Naiskoor ostis selle Kristiine aiandist, kuhu istik toodi kahe aasta eest Hollandist. Siis oli ta umbes 50 cm kõrgune, praegu on kõrgust kahe meetri jagu. Nõnda on see kastan juba kaks Eesti talve vastu pidanud ja siin kohanenud. Puu võib kasvada 20 m kõrguseks, õitseb mais, veidi hiljem kui valge hobukastan, ja õisikud on punased, 20 cm pikkused. Kaks ilusat suurt puud õitsevad juba aastaid Kadriorus Russalka kõrval, üks noor puu on Nunne tänaval.


Südamlike sõnavõttudega esinesid peadirektor Janne Andresoo ja Viktoria Jagomägi, punasest hobukastanist lähemalt rääkis maastikuarhitekt Tiina Tallinn.

Naiskoor esitas Rahvusraamatukogu regilaulu. Koeru kihelkonna viisi on sellele valinud ja seadnud helilooja Veljo Tormis, sõnade autor on folklorist Ülo Tedre. Teksti on täiendanud tänapäevase e-raamatukogu osaga Rahvusraamatukogu tehnoloogiadirektor Mihkel Reial.


 

 

 

 

Kuidas ma Rahvusraamatukogu naiskooriga Rootsimaal käisin


Kui sain kutse sõita koos Rahvusraamatukogu naiskooriga Göteborgi, kõhklesin pisut. Aga Göteborg osutus ilusaks ja huvitavaks „väikeseks suurlinnaks“ kaljuste mäeküngaste ja vee keskel. Juba Göteborgi sõit Stockholmist läbi Lõuna-Rootsi oli ilus, eriti siis, kui sõitsime piki Vätterni järve. Korraks saime jala maha Linköppingu vabaõhumuuseumis, kus vaatasime 20. sajandi alguse linnamaju. 14. augusti õhtuks jõudsime sihtkohta, Dalagärde hostelisse Göteborgi äärelinnas.
15. augusti hommikul alustas meie reisiseltskond tutvumist Göteborgiga. Giidiks oli Göteborgi eesti kooli kauaaegne õpetaja Evi Lepik. Põhjaliku ekskursiooni järel jagas proua Evi kasulikke nõuandeid. Seejärel sukeldusime sellesse tööstusettevõtete, kirikute, muuseumide, parkide, kanalite, skulptuuride jm. kooslusse juba väiksemate rühmadena. Valikuid oli palju, kuid tundub, et meie seas olid kõige populaarsemad Göteborgi kuulsad pargid. Käidi ka paadisõidul mööda kanaleid ja sõideti saartele. Loetelu reedab, et ilmadega meil vedas. Linnas toimus iga-aastane kultuurifestival ning kindlasti käisid kõik ära põhikontserdipaigas Götaplatsenil, kus lava ees kõrgus purskkaevu keskel võimas Poseidoni kuju.
Götaplatseni lähedal oli ka naiskoori esimene kontserdipaik. Kontsert toimus 16. augustil Göteborgi ülikooli muusika- ja draamaakadeemias, Rootsi tuntud kooridirigendi ja organisti Gösta Ohlini nimelises saalis. Lauljate esinemine publikut täis saalis oli väga hea, eesti koorimuusikat kuulati kaasaelamisega. Edasi oli päev pühendatud Göteborgi Ülikooli Raamatukogule, täpsemalt ülikooli keskraamatukogule. Selles raamatukogus on ligi 200 töötajat, maja valmis 1954. a. Saime ülevaate ülikooli raamatukogu(de) ajaloost ning tänapäevast, sealhulgas digitaalarhiividest ja andmebaasidest. Huvitav töölõik tundus KvinnSam – 1954. a. eraalgatusel asutatud Rootsi naisliikumise ajaloo arhiivist väljakasvanud soouuringute materjale koondav raamatukogu. Lõpetuseks tehtud ekskursiooni käigus veendusime, et raamatukogus leidub üliõpilastele rohkesti mugavaid töökohti. Peale tudengite teenindatakse teisi soovijaid. Keskraamatukogule lisaks on Göteborgi ülikoolil kaheksa raamatukogu.
Reisi emotsionaalne kõrghetk, Koitjärve külastamine, toimus 17. augustil selle praeguse perenaise, väsimatu Evi Lepiku saatel. Kuuldused eestlaste Rootsi kodu Koitjärve kohta jõudsid Eestisse juba selle rajamise ajal, nüüd õnnestus meil seda ka oma silmaga  näha. Maatüki ostmine Göteborgist 45 km kaugusel asuva Lygnerni järve kaldal 1960. a. oli seotud Eesti skautluse arenguga Göteborgis – sealne Tallinna lipkond vajas noortetööks vabaõhupiirkonda. 1960ndatel kujundati kauni looduse keskel välja kompleks, kus ei puudunud ka kellatorniga vabaõhukirik. Rahvusraamatukogu naiskoor laulis seal Juhan Aaviku „Hoia, Jumal, Eestit!“, paljudel olid pisarad silmas.
Sama päeva õhtul oli kooril teine kontsert 18. sajandil ehitatud Saksa kirikus. Taas oli kogunenud palju rahvast. Kontserdi juhatas palvusega sisse Göteborgi eesti koguduse õpetaja Jaak Reesalu, seejärel esitas noore dirigendi Matti Lepiku juhatusel kaks laulu Göteborgi Eesti Segakoor. Jätkas Rahvusraamatukogu naiskoor, kes esines rahvarõivastes. Kuulajana arvan, et lauljad tundsid end iga lauluga üha kindlamini. Kontserdi lõpetuseks kõlasid kahe koori ühisesituses Enn Võrgu „Eesti lipp“ ja Peep Sarapiku „Rukkivihud rehe all“. Järgnes koosistumine Göteborgi Eesti Segakoori lauljatega kanali kaldal pargis. Göteborgi Eesti Organisatsioonide Ühenduse GEORG juhatuse esimees Meeri Lepik kinkis naiskoorile kauni Göteborgi fotoalbumi, mis nüüdseks on leidnud koha Eesti Rahvusraamatukogu kunstiraamatute kogus.
Kinnitust Rootsi kaunist loodusest andis 18. augustil toimunud väljasõit. Sihiks oli Marstrandsöni ja Koöni kaljustel saartel paiknev Marstrandi väikelinn, mille kohal kõrgub hästi säilinud Carlsteni kindlus. Linnaga tutvumise järel korraldati kaljusel rannikul edukalt kulgenud reisi lõpetuseks piknik. 19. augustil sõitsime tuldud teed tagasi Stockholmi otse kuningalossi ette. Pärast lühikest jalutuskäiku läks tee edasi sadamasse, laevale ja 20. augusti vihmasel hommikul jõudsime Tallinna.
Tänan Rahvusraamatukogu naiskoori huvitava reisi ning heade kontsertide eest!
Tiina Ritson

Pärast kontserti Göteborgi Muusika- ja Teatriakadeemias koos Göteborgi Ülikooli Raamatukogu arendusjuhi Håkan Carlssoni ja osakonnajuhataja Birgitte Foghiga. Foto: Eduard Väli

Kontsert Christine kirikus. Foto: Eduard Väli

 

 

 

 

 

 


 digitaalarhiiv digar