Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

XV hooaeg 2005/2006

 

20. IX 2005
Esinemine 9. rahvusvahelise Raamatukogudevahelise laenutuse ja dokumendiedastuse (Interlending and Document Supply - ILDS) konverentsi külalistele Rahvusraamatukogu suures konverentsisaalis.
 
7. X 2005
Esinemine Tallinna Ülikooli infoteaduskonna 40. aastapäeva pidulikul avaaktusel.
 
6. XI 2005
Esinemine Tallinna naiskooride Veljo Tormise 75. sünnipäevale pühendatud kontserdil Mustpeade Majas.
 
4. XII 2005
Advendikontsert Märjamaa pastoraadi majas koos Märjamaa naiskooriga Paula.
 
13. XII 2005
Advendikontsert koos Tallinna Oikumeenilise naiskooriga Kaarli kirikus.
 
18. XII 2005
Advendikontsert koos Tallinna Õpetajate Meeskooriga Nõmme Rahu kirikus.
 
23. II 2006
Tervituskontsert Rahvusraamatukogu töötajatele Eesti Vabariigi 88. aastapäeva puhul raamatukogu fuajees.
 
11. III 2006
Esinemine Arvo Ratassepa 80. sünniaastapäevale pühendatud üritusel Rae kultuurikeskuses.
 
14. III 2006
Esinemine emakeelepäeva aktusel Tallinna Kristiine gümnaasiumis.
 
27. IV 2006
Kevadkontsert Merivälja pansionaadis.
 
12. V 2006
Emadepäevakontserdi korraldamine koos raamatukogutöötajate lastega Rahvusraamatukogus.
       
20. V 2006
Naiskoori 15. aastapäeva kontsert Mustpeade Majas.
 
26. V 2006 
Kevadkontsert koos Saaremaa Ühendatud Meeskooriga Rahvusraamatukogus (10 aastat laulusõprust).
 
10. VI 2006
Osavõtt Eesti Naislaulu Seltsi naiskooride laulupäevast Kurgjal.
              
21.-25. VI 2006
Osalemine Alta Pusteria rahvusvahelisel koorifestivalil Põhja-Itaalias.
22. VI 2006    Kontsert San Candido alpihütis Baranci mäel.
23. VI 2006    Esinemine Dobbiacos Gustav Mahler Hall’i saalis.
23. VI 2006    Esinemine Villabassa vabaõhulaval Von Kurzi platsil.
24. VI 2006    Esinemine Monguelfos Paul Troger Hall’i saalis.
24. VI 2006    Esinemine Villabassa vabaõhulaval Von Kurzi platsil kooride ööl.
 
8. VII 2006
Osalemine Õllesummeri öölaulupeol.
 
5. VIII 2006
Osalemine Märjamaa I laulu- ja tantsupäeva 95. aastapäeva kontserdil  IX Märjamaa päevade ja I Märjamaa Folgi raames.
 
 
 

Rahvusraamatukogu naiskoor osales Itaalia Alpides Alta Pusteria rahvusvahelisel koorifestivalil

 

Rahvusraamatukogu naiskoor käis sel suvel Itaalia Alpides Lõuna-Tiroolides, kus võtsime oma peadirigendi Viktoria Jagomägi juhatusel osa  21. – 25. juunini toimunud IX rahvusvahelisest Alta Pusteria koorifestivalist.

Festival leiab aset igal aastal juuni viimasel nädalal kolmapäevast pühapäevani. Tegemist on suure hästi organiseeritud festivaliga, mille teeb eriliseks toimumiskoht Alpi Dolomiitides Alta Pusteria orus mägede vahel maalilise  looduse keskel. Kontserdid  olid hajutatud seitsmesse Alta Pusteria oru väikelinna,  mis asuvad umbes 25 km pikkusel maa-alal.

Festival sai alguse 1998. aastal ja nüüdseks on sellest osa võtnud üle 600 koori 20 000 lauljaga. Sel aastal võttis festivalist osa  74 koori –  47 koori Itaaliast ja 27 koori välisriikidest: Austriast, Bulgaariast, Iirimaalt, Iisraelist, Leedust, Norrast, Portugalist, Tšehhist, Rumeeniast, Sloveeniast, Lõuna-Aafrika Vabariigist, Ungarist ja Eestist. Osavõtjate hulgas  oli suuri, üle 50 liikmega koore, ja ansambli mõõtu koore, vanus ulatus lastest seeniorideni, kohale oli tuldud Norrast Lõuna-Aafrikani.

Tegemist ei ole võistlusfestivaliga, vaid suvise kooride peoga, ja see on tähelepanuväärne oma vaheldusrikkuse ja mitmekesise repertuaari poolest. Repertuaari valik on festivalil vaba. Pole kohustuslikke lugusid, kõik muusikažanrid ja -perioodid on oodatud. Osalevad koorid on repertuaari poolest  kuude sektsiooni jagatud: a) vaimulik muusika, b) maailma koorimuusika repertuaar, c) rahvamuusika, d) ooperimuusika, e) sümfoonilise ja popmuusika kooriseaded ning f) spirituaal-, gospel- ja džässmuusika.

Kontserdid olid jagatud asukoha ning esinevate kooride arvu poolest viide jakku. Kirikutes, kontserdisaalides ja lossides toimusid kahe kuni nelja koori kontserdid; päevastel vabaõhukontsertidel esines viis kuni kaheksa koori; hilisõhtukontsertidel linnaväljakutel kuni kaksteist koori; suurtes kontserdisaalides toimuvatel nn kohtumispäevadel samuti kuni kaksteist koori. Ühe koori kava pikkus oli olenevalt esinevate kooride arvust 10 või 20 minutit. Peale selle pakuti omaette 35-minutilist kontserti kõrgel mägedes Alpi majades. Ajakava oli range ja sellest peeti täpselt kinni. Festivalil toimus kokku 60 kontserti

Meil olid esinemised kõigis neis jagudes, kokku viis. Koori pikk kontsert toimus neljapäeval Baranci mäe Alpi majas, reedel esinesime Dobbiaco suures kontserdisaalis 12 koori kontserdil, reedel ja laupäeval Villabassas Von Kurzi platsil 8 koori vabaõhukontsertidel ja laupäeva veel Monguelfos Paul Trogeri kontserdimajas nelja koori kontserdil. 

Panime kavas põhirõhu Veljo Tormise loomingule.  Esitasime “Viis eesti rahvatantsu naiskoorile” (mille helilooja 1994. aastal meie koori jaoks seadis), samuti kolm kiigelaulu “Kitsas kiik”, “Kiigel kartlik” ja “Õunapuu”. Pikemal kontserdil Baranci mäel lisandus sellele veel teiste eesti heliloojate kooriloomingut. Muuseas, nii nagu ka meie varasematel välisreisidel, näiteks kontserdil Pariisis Euroopa Majas, lõpetasime ka selle kontserdi Veljo Tormise “Ühtelaulmisega”. Publik laulis seda laialijagatud lehtedelt rõõmuga kaasa.

 Meie esinemised võeti vastu soojalt ja huviga – nagu alati, äratas  suurt tähelepanu Veljo Tormise muusika helikeel, aga ka eesti rahvarõivas.

Esinemiskava oli nii tihe, et kuulata saime enamasti koore neil kontsertidel, kus ise esinesime, peale selle veel mõni kontsert.  Kuuldud kooridest esindasid kõrget muusikakultuuri näiteks tütarlastekoor Tšehhist, meeskoor Sloveeniast, naiskammerkoor Norrast. Väga atraktiivne oli Sardiinia meeskoor, kes esitas ehtsat rahvamuusikat. Terve festivali puhul oli kooride erinevale tasemele vaatamata tuntav seesama harrastuslauljate ehe laulurõõm, mis on nii omane ka Eesti kooridele.

Festivalil oli tiheda ja mitmekesise kontserdiprogrammi sees veel kolm keskset üritust, kus said osaleda kõik koorid. Need olid suur Tirooli pidu Villabassas, kooride paraad San Candidos, kus kõik koorid kogunesid pärast paraadi linnaplatsil ja esitasid üheskoos Giuseppe Verdi “Va, pensiero” ooperist “Nabucco”, Giuseppe de Marzi  “Signore delle cime” ja W. A. Mozarti “Ave Verum corpus” (Kochel nr 618). Viimase päeva hommikupoolikul toimus Sestos festivali lõputseremoonia, kus kooridele anti osalemise tunnistused.

Festivali tasu oli 190 eurot, mis sisaldas hotelli ning hommiku- ja õhtusöökide tasu. Meie ööbisime kauni mägijärve ääres vanas väärikas Lago Di Braiese hotellis, mis oli omaette elamus (http://www.directa.net/trentino/tirolo/hotels/braies.html ). Sõitsime kohale Tallinnast bussiga, sest kontserdipaikade hajutatuse tõttu on sellel festivalil tingimata vaja oma transporti ning  käisime enne festivali ka  San Marinos, Aadria mere ääres ja Veneetsias. Aga ilmselt on bussi võimalik ka kohapeal tellida ja lennata kohale näiteks Veneetsia ja Milano kaudu.

Festivali lähem info asub aadressil   http://www.festivalpusteria.org/ (selle suve festivali materjale pole veel jõutud üles panna).

 

Viktoria Jagomägi

Krõõt Liivak

 

 Rahvusraamatukogu naiskoori kava Baranci mäe kontserdil 22. juunil 2006

 Ester Mägi. Kuugu kuugu

Veljo Tormis Kolm kiigelaulu: Kitsas kiik; Kiigel kartlik; Õunapuu

Gustav Ernesaks. Sireli, kas mul õnne?

Eino Tamberg. Meelespead

Olav Ehala. Vaid see on armastus

Arvo Ratassepp. Saarepiiga

Veljo Tormis. Viis eesti rahvatantsu naiskoorile

Veljo Tormis. Ühtelaulmine
 

 


 digitaalarhiiv digar