Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Aino Salmi pildistab protestivaid inimesi

28.01.2014

29. jaanuaril kell 17 avatakse Rahvusraamatukogu fuajeegaleriis Aino Salmi fotonäitusTear Gas Ole! Protesti jõud piltides“.

Kolmekümneaastane soome fotograaf on piltidele püüdnud vahetu kogemuse protestiaktsioonidelt Moskvas ja Istanbulis. 2012. aasta mais toimusid Moskvas ligi 20 000 osavõtjaga suured rahutused. Inimesed nõudsid ausaid valimisi, poliitvangide vabastamist ning korruptsiooni piiramist. Umbes 400 protestijat arreteeriti, 80 sai vigastada. “Putinita Venemaa!”, kajas üle Bolotnaja väljaku demonstrantide hüüd.

Aasta hiljem tunglesid tuhanded protestijad Istanbulis Taksimi väljakul. Mõned inimesed olid katnud näo salliga. Nad teadsid, et varsti võib kogu väljak täituda pisargaasiga. Koguneti protestima konservatiivse valitsuse vastu. “Me oleme väsinud sellest jamast! Meie peaminister leiutab iga päev juurde suvalisi seadusi,“ pahandas poiss läbi pabermaski.

Siis tuli gaas. See oli kollane ja oranž ning täitis kogu väljaku. Inimesed hakkasid köhima, silmad muutusid punaseks ning pisarad voolasid. Hingata oli raske. Seejärel kõndis keegi gaasimaskiga keset oranži suitsu ja hakkas laulma. Hoidis käsi üleval ja laulis: “Biber Gazi Oley! Biber Gazi Oley!” Temaga liitus alguses tosin, siis juba sadakond inimest. Laulmine ja hüüded rullusid üle Istanbuli tänavate justkui hiidlaine. Õhk oli paks suitsust, trotsist ja adrenaliinist.

Aino Salmi on pärit Soomest. Ta õppis fotoajakirjandust Tampere Ülikoolis ning Taani Meedia- ja Ajakirjanduskoolis, on töötanud fotoajakirjanikuna Aamulehti juures ja vabakutselise fotograafina. Praegu õpib Aino Salmi magistriõppes dokumentaalfilmi režii alal Tallinna Ülikooli Balti Filmi- ja Meediakoolis.

Näitus jääb avatuks 19. veebruarini.
 

 

 

 

 

 

 


 digitaalarhiiv digar