Kodulehelt

Uudistest

Kontaktidest

---

E-kataloog ESTER

Artiklite andmebaas ISE

Digitaalarhiiv DIGAR

Raamatukogu avatud E-R 10-20

L 12-19

P suletud 

Helisalvestised

 

Rahvusraamatukogu heliülesvõtete kogu on Eestis üks suuremaid, sisaldades rohkem kui 37 000 salvestust, s-h. 23 000 vinüülplaati, 11 000 CD-d, 2800 helikassetti.
 
Põhitähelepanu kogu täiendamisel on Eesti heliloojate teostel ning Eesti interpreetide salvestustel. Alates 1959. aastast, kui alustas tegevust Tallinna Heliplaadistuudio, on kogusse püütud hankida kõik Eestis salvestatu, samuti mujal maailmas ilmunud Eesti heliloojate ja interpreetide väljaanded. 1997. aastast kehtiv Sundeksemplariseadus tagab kõigi uute Eestis ilmunud heli- ja videosalvestiste laekumise. Eesti muusika salvestisi on rahvusraamatukogus üle 7000. Kõik Eesti helisalvestised on leitavad Eesti rahvusbibliograafia andmebaasist.
 
Haruldaseks muutunud 20. sajandi esimestel kümnenditel salvestatud ülesvõtteid on võimalik kuulata tänu väljaannetele „Eesti heliplaadiarhiiv 1901-1939 / koost. H. Pedusaar“ (Tallinn, 2005) ning „Estonian sound recordings 1939 / Eesti Muusikaakadeemia“ (Tallinn, 2009).
 
Välismuusikaga helisalvestiste hankimisel on klassikalise muusika kõrval tähelepanu all nüüdis-, džäss- ning pärimusmuusika. Tänu tihedale koostööle Enno ja Viive Mäemetsaga, kes tegutsevad Soomes helirežisööri ja produtsendina, on raamatukogus mitmekülgne kogu (üle 600 CD) Põhjamaade muusikat tippinterpreetide esituses. Esinduslik on Neeme Järvi dirigeerimisel erinevate sümfooniaorkestritega salvestatud heliülesvõtete kogu: Rootsi plaadifirma BIS plaatidelt leiab valdavalt Põhjamaade heliloojate töid, firma Chandos toodang hõlmab aga peamiselt maailmaklassikat ja Ameerika heliloojaid. Väliseestlane Hans Teetlaus kinkis rahvusraamatukogule 1997. aastal oma rohkem kui 6000 vinüülplaadist koosneva kogu, mis sisaldab eelkõige 1950/60ndatel aastatel Ameerikas ja Saksamaal ilmunud 20.sajandi alguse klassikalise ja vokaalmuusika esitusi, täiendades senist kogu mitmekülgse ja laiahaardelise interpreedivalikuga.
 
Helisalvestised on leitavad E-kataloog ESTER vahendusel. 2000 helisalvestist, mis annavad läbilõike muusikakogust, on kätesaadavad muusikasaali avariiulil.
 
Rohkem infot muusikasaali konsultandilt.

 


 digitaalarhiiv digar